Book

Když začínáš svou kariéru nepotřebuješ hned profesionální fotky. Obyčejné snapshoty ti stačí, ty ukážeš v modelingové agentuře a tam už ti řeknou, mají-li zájem tě zastupovat.

Když má agentura zájem, může chtít lepší portfolio fotek. Pro nováčka to může být trošku matoucí, co vlastně chtějí a jaký typ hledají.

Jsou určité druhy fotek, které agenty chtějí vidět u začínajících modelek. Chtějí vědět zda umíš být všestranná a umíš se ukázat. Taky chtějí vidět zda umíš pomocí výrazu zahrát nějaký příběh. Tohle je asi nejdůležitější a tyto fotky tě prodávají, na základě takových fotek si tě klient vybere.

7 fotek které modelka musí mít ve svém booku
Tady je několik základních tipů v bodech, co by jsi měla vědět při budování booku.

Beauty shot nebo portrét
Beauty shot, výraz používaný a se kterým se často setkáš ve světě módních fotek. Čistý portrét pro komerční modelku je první typ fotky na který by jsi se měla zaměřit.

Beauty shot, je barevná fotka modelky od ramen nahoru. Tato fotka má ukázat agentovi/agentuře, nebo klientovi, jak modelka nebo model vypadají bez nadměrného nalíčení. Bez přehnaného účesu, makeup a styling by měli být minimální, nic co by odpoutávalo pozornost od tebe a tvé krásy, proto také beauty shot. Pokud jde o beauty shot pro editorial, doporučuji se na fotkách neusmívat.

Pokud jde o komerční focení, zde prodávají emoce, je dovolen více uvolněný výraz (možná menší úsměv) na rozdíl od beauty shot. Komerční portrét může být klidně černo-bílý, ale i barevný. Dneska je celkem populární u komerčních fotek dělat výřezy modelky od pasu nahoru. Na těchto fotkách se můžete usmívat, záleží co potřebujete naznačit, nebo co chce klient. Fotky připomínající komerční focení, nebo beauty shot, musí být vždy první fotka tvého booku.

Fotka celé postavy
Jako další by měla být fotografie celé postavy. Umožní klientovi vidět tvé proporce. Oblečení by mělo být jednoduché a zdůrazňovat postavu. Uplé džíny a tričko je perfektní výběr.

Fotka v plavkách nebo v prádle
Když je ti nad 15 let a cítíš se pohodlně při focení v plavkách nebo v prádle (pokud se chystáš dělat kariéru modelky), toto by měla být další fotka.

Při focení v plavkách/v prádle, je potřeba nezapomínat jaký dojem děláte na klienta. Je to velmi tenká hranice mezi sexy a vyzývavě, je potřeba nepřekročit hranice. Tohle chce praxi a nezoufej pokud se to nepodaří na poprvé.

Měj na vědomí že fashion modelky prodávají oblečení ženám, né chlapům, proto by neměli být moc sexy. Agentury nechtějí vidět fotky v plavkách vedle motorky nebo auta (a podobné nesmysly). Pánští modelové mohou fotit také v prádle nebo plavkách.

Fototesty
Tohle má v portfoliu každá modelka a je to standardní součást booku. U nás se tomu říká fototesty, ve světě test shoots.

Editorial Shot
Teď když máš beauty shot, fotku celého těla a fotku v plavkách, nebo v prádle, dopřej si trochu zábavy. Fotky uprostřed tvého booku můžou být trošku kreativní. 

Jedná se o to ukázat klientovi, nebo agentuře, že se umíš hýbat a vyjadřovat emoce na fotkách. Nestůj tam jenom a nepózuj. Skákej, běhej, tancuj. Dělej něco co je expresivní a zajímavé. 

Komerční shot
Týká se to jak komerčních tak i editorial modelek, musíš ukázat svoji rozmanitost i pro reklamu. Reklamní fotky jsou většinou o tom jak umíš něco zahrát. Udělej si nějaké fotky podobné reklamě. Ukaž na fotkách že umíš vyjádřit smutek, smích, zlost … Klient a agentura, chtějí vidět co všechno zvládneš.

Portrétovka s úsměvem
Když nemáš žádnou usmívající se fotku, je dobré si pořídit kvalitní portrét s úsměvem. Klient chce vidět tvůj úsměv ale i zuby. Když nemáš dokonalý chrup, není problém, některé supermodelky jsou známé jenom díky křivým zubům, nebo štěrbinkou mezi zuby. Komerční modelky také nemusí mít dokonalý úsměv, klient, musí jenom vědět s čím pracují.

Závěrečná fotka
Vždy poslední fotka musí být tvůj nejzdařilejší kousek. Další fotka je podobná beauty shotu, jen trošku jiná než ta která je na první stránce klidně stačí. Obvykle si ten kdo co book prohlíží, pamatuje jen první a poslední fotku. Tyto fotky musí být proto perfektní.

Book modelky je běh na delší trať
Smysl není zaplnit book různými fotografiemi hlavně aby jich tam bylo co nejvíc. Book by měl vyprávět příběh o tobě a tvé kariéře, jakým směrem a do jakého odvětví modelingu se snažíš dopracovat. Je lepší mít 3 nebo 4 luxusní fotky co budou stát za to, než hromadu  průměrných. Je vhodné mít v booku práce od několika fotografů, nejen od jednoho.

emotivní portrét
portrét emoce
Instruktážní video agentury Czechoslovak Models
Tipy pro portrétní focení