Fotobook (Book)

Fotobook

Když začínáš svou kariéru nepotřebuješ hned profesionální fotobook. Obyčejné snapshoty většinou stačí. Ty ukážeš v modelingové agentuře a tam už ti řeknou, mají-li zájem Tě zastupovat.

V případě, že si “plácnete”, může po Tobě firma chtít specifičtější portfolio fotek. Může být trochu matoucí, v jakých pózách máš být nafocena, tak tedy pro představu… 

Jsou určité druhy fotek, které agentury chtějí vidět u začínajících modelek. Chtějí vědět zda umíš být všestranná a umíš se ukázat. Taky chtějí vidět zda umíš pomocí výrazu zahrát nějaký příběh. Tohle je asi nejdůležitější a tyto fotky tě prodávají, na základě takových fotek si tě klient vybere.

7 fotek které modelka musí mít ve svém booku
Tady je několik základních tipů v bodech, co by jsi měla vědět při budování booku.

Beauty shot nebo portrét

Beauty shot, výraz používaný ve světě módních fotek. Čistý portrét pro komerční modelku je první typ fotky na který by jsi se měla zaměřit.

Beauty shot, je barevná fotka modelky od ramen nahoru. Tato fotka má ukázat agentovi/agentuře, nebo klientovi, jak modelka nebo model vypadají bez nadměrného nalíčení. Bez přehnaného účesu. Make-up a styling by měli být minimální, nic co by odpoutávalo pozornost od tebe a tvé krásy, proto také beauty shot. Pokud jde o beauty shot pro editorial, doporučuji se na fotkách neusmívat.

Pokud jde o komerční focení, zde prodávají emoce, je dovolen více uvolněný výraz (možná menší úsměv) na rozdíl od beauty shot. Komerční portrét může být klidně černo-bílý, ale i barevný. Dnes je celkem populární u komerčních fotek dělat výřezy modelky od pasu nahoru. Na těchto fotkách se můžete usmívat, záleží co potřebujete naznačit, nebo co chce klient. Fotky připomínající komerční focení, nebo beauty shot, musí být vždy na prvním místě tvého booku.

Fotka celé postavy

Jako další by měla následovat fotografie celé postavy. Umožní klientovi vidět tvé proporce. Oblečení by mělo být jednoduché a zdůrazňovat postavu. Uplé džíny a tričko je perfektní výběr.

Fotka v plavkách nebo v prádle

Když je ti nad 15 let a cítíš se pohodlně při focení v plavkách nebo v prádle (pokud se chystáš dělat kariéru modelky), toto by měla být další fotka.

Při focení v plavkách/v prádle, je potřeba nezapomínat jaký dojem děláte na klienta. Je to velmi tenká hranice mezi sexy a vyzývavě, je potřeba tuto hranici nepřekročit. Tohle chce praxi a nezoufej pokud se to nepodaří na poprvé.

Měj na vědomí že fashion modelky prodávají oblečení ženám, né chlapům, proto by neměli být moc sexy. Agentury nechtějí vidět fotky v plavkách vedle motorky nebo auta (a podobné nesmysly). Pánští modelové mohou fotit také v prádle nebo plavkách.

Fototesty

Tohle má v portfoliu každá modelka a je to standardní součást booku. U nás se tomu říká fototesty, ve světě test shoots.

Editorial Shot

Teď když máš beauty shot, fotku celého těla a fotku v plavkách, nebo v prádle, dopřej si trochu zábavy. Fotky uprostřed tvého booku můžou být trošku kreativní. 

Jedná se o to ukázat klientovi, nebo agentuře, že se umíš hýbat a vyjadřovat emoce na fotkách. Nestůj tam jenom a nepózuj. Skákej, běhej, tancuj. Dělej něco, co je expresivní a zajímavé. 

Komerční shot

Týká se jak komerčních, tak i editorial modelek. Musíš ukázat svoji rozmanitost i pro reklamu. Reklamní fotky jsou většinou o tom jak umíš něco zahrát. Udělej si nějaké fotky podobné reklamě. Ukaž na fotkách že umíš vyjádřit smutek, smích, zlost… Klient a agentura chtějí vidět, co všechno zvládneš.

Portrétovka s úsměvem

Když nemáš žádnou usmívající se fotku, je dobré si pořídit kvalitní portrét s úsměvem. Klient chce vidět tvůj úsměv ale i zuby. Když nemáš dokonalý chrup, není problém, některé supermodelky jsou známé jenom díky křivým zubům, nebo mezerou mezi nimi. Komerční modelky také nemusí mít dokonalý úsměv. Klient ale musí mít jasno, koho na zakázku najímá.

Závěrečná fotka

Vždy poslední fotka musí být tvůj nejzdařilejší kousek. Další fotka podobná beauty shotu, jen trošku jiná než ta, která je na první stránce. Obvykle si ten, kdo si book prohlíží, pamatuje jen první a poslední fotku. Tyto fotky proto musí být perfektní.

Book modelky je běh na delší trať

Smysl není zaplnit book různými fotografiemi. Nejde o kvantitu, ale o kvalitu. Book by měl vyprávět příběh o tobě a tvé kariéře, jakým směrem a do jakého odvětví modelingu se snažíš dopracovat. Je lepší mít 3 nebo 4 luxusní fotky, které budou stát za to, než hromadu průměrných. Je vhodné mít v booku práce od několika fotografů, nejen od jednoho.

V případě že máš zájem o focení, kontaktuj mě.

Book od 5 200,- . Cena se odvíjí od obsahu.